Vyberte stránku

Pět ověřených způsobů, jak se konečně rozmluvit

0 komentářů

„Mluvíte anglicky?“ Tak se většinou ptáme, pokud se chceme dozvědět, zda daný člověk ovládá angličtinu. Neptáme se, zda zná anglickou gramatiku, ani zda rozumí anglickým poslechům. Už jen z této věty je tedy zřejmé, že mluvení je považováno za nejdůležitější jazykovou dovednost. To nám ostatně potvrdily i naše průzkumy uskutečněné na tisících českých studentech, kteří si zvolili mluvení jako svou prioritu.
I přesto je však mluvení zároveň činností, kterou téměř všichni studenti nechávají při svém studiu až na posledním místě. Raději se učí několik let gramatiku, poslouchají strojené dialogy a biflují se slovíčka. To vše s vidinou, že až se tohle všechno jednou naučí, přestanou se bát a mluvit začnou. Bohužel strach z mluvení se gramatikou, poslechy ani slovíčky neodstraní. Pokud chcete umět cizím jazykem mluvit, musíte se zbavit strachu a mluvit hodně a často. Nic jiného bohužel v osvojení této dovednosti nepomůže.

„Strach z mluvení se dá odstranit pouze mluvením samotným.”

Strach a obavy nás svazují a začátek reálné komunikace v cizím jazyce pak oddalujeme. Přitom kdyby většina z nás začala s někým mluvit v cizím jazyce už před týdnem, dnes se do dalšího hovoru pustí téměř bez obav. Naše obavy totiž často nejsou způsobeny neznalostí jazyka, ale pouze strachem z toho, že se ztrapníme nebo že nám někdo nebude rozumět. Obvykle již není potřeba dál vylepšovat naše jazykové znalosti, ale je potřeba odbourat bariéru strachu a obav. A jak na to zjistíte v následujících tipech:

Mluvte si sami pro sebe

Zní to bláznivě, ale funguje to. Hlasivky jsou jako každý jiný sval v těle – je třeba je procvičovat tak, aby dokázaly zvuky a artikulaci v cizím jazyce interpretovat. Proto mluvte v cizím jazyce sami pro sebe a klidně se nebojte hodně přehrávat. Bude vám to zpočátku pravděpodobně trochu trapné, ale také velmi nápomocné. A to obzvlášť v případě, že je vaším cílem ovládnutí jazyka, který má silně napjatou artikulační bázi (jako je například angličtina, němčina nebo francouzština).

Dobře se připravte

Často víte o tom, že vás čeká komunikace v cizím jazyce, předem. Není tedy nic jednoduššího, než takovou situaci využít a připravit si dopředu téma a otázky, o kterých se budete bavit. Ale ne kvůli tomu, abyste se na poslední chvíli všechno naučili, ale proto, abyste získali větší jistotu a byli v klidu. To je pro vás nakonec to nejpřínosnější.

Jděte do akce

Jednou stejně přijde čas, kdy budete muset vyrazit mezi lidi. Mluvení se totiž nedá naučit teoreticky, musí se procvičovat. 80 % studentů cizích jazyků je nervózních, když cizím jazykem mluví. A tak není důvod se bát mluvit s ostatními, protože jsou na tom pravděpodobně se svým strachem podobně, jako vy. A kde na ostatní studenty či rodilé mluvčí narazit?

Jazykové kavárny
Najdete je většinou ve větších městech. Jde o setkání studentů cizích jazyků v nějakém podniku, kde se poté rozdělí podle svých jazyků ke stolům a povídají si o různých tématech.

Setkání expatů
Expati jsou cizinci žijící ve vašem městě, kteří vás mezi sebou rádi přivítají, protože vy jim zase na oplátku můžete pomoci svými znalostmi češtiny.

Jazykový tandem
Najděte si člověka, který se chce naučit váš rodný jazyk a ovládá jazyk, který se chcete naučit vy. Při společných setkáních pak půlku času využijte na mluvení vaším jazykem a druhou tím jeho.

Pro nalezení těch správných konverzačních příležitostí ve vašem okolí doporučujeme využít Google. Stačí zadat název vašeho města a typ akce např. takhle:

Využívejte internet

Na internetu lze nalézt řadu nástrojů, které mohou s mluvením významně pomoci. Zkuste třeba italki.com. Stránku, kde si můžete vybrat a zaplatit učitele jazyka z různých konců světa a s ním pak mít prostřednictvím internetu konverzační hodiny. Šikovní lektoři se dají najít za 10 až 15 euro.

Další možností je vybrat si z milionů hodin různých poslechových záznamů a videí. Najděte si některá z nich a zkuste metodu zvanou „shadowing“. Ta funguje tak, že si pustíte audio nebo video a vše co slyšíte hned opakujete. Důležité není textu rozumět, ale soustředit se na výslovnost. Nahlas opakujte a nebojte se intonaci trochu přehrávat. Jedná se o aktivitu, která je celkem náročná na pozornost, takže do začátku bude 5 minut denně určitě stačit.

Na počítači či třeba na mobilním telefonu doporučujeme ještě jednu snadnou činnost. Jednou za měsíc si nahrajte minutu nebo dvě svého cizojazyčného povídání. Je to přínosné hlavně proto, že vám nahrávky v budoucnu pomohou změřit váš jazykový posun. Když uvidíte, že se opravdu zlepšujete, má to silný dopad na vaši pozitivní motivaci.

Kontrolujte se

U výslovnosti je nasnadě sehnat si někoho, kdo bude ověřovat její správnost. Jsou dvě možnosti – můžete požádat nebo si zaplatit jazykového lektora, který vám bude výslovnost opravovat anebo využít některý z online nástrojů, které vám též dají zpětnou vazbu.

Vyzkoušejte si např. kurzy EasyLingo, kde je k dispozici systém vhodný při učení výslovnosti. Nejdříve slovíčko uslyšíte, posléze ho vyslovíte a necháte systém vám přehrát, jak jste ho vyslovili a jak jste ho vyslovit měli.

Dostanete tak dokonalou zpětnou vazbu a budete přesně vědět, kde jste ve výslovnosti udělali chybu a jak ji opravit. Celý postup můžete opakovat kolikrát jen chcete, dokud nebude vaše výslovnost znít stejně, jako ta vzorová.

S další kontrolou výslovnosti Vám může pomoci soukromý lektor či učitel v jazykové škole. 

Jaký trénink výslovnosti už jste vyzkoušeli? A jak vám fungoval? Podělte se s námi do komentářů! 

Máme zbrusu nový online kurz

V online kurzu objevíte všechny možnosti, jak se můžete  učit cizí jazyky. Sestavíte si svůj jazykový plán, který vás povede a udrží vaši motivaci. Budete přesně vědět, co a jak máte dělat. Cizí jazyk vás začne bavit a konečně se ho naučíte.

Mohlo by vás také zajímat…

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

CHYBA. Už jen to samotné slovo navozuje negativní atmosféru. Je mi jasné, že každému se při vyslovení tohoto slova nevybaví žádná pozitivní zkušenost. To je v podstatě nejčastější příčina, proč se lidé bojí učit cizí jazyk. Bojí se, že budou dělat chyby, a tak buď ani...

číst více
Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Z vlastní zkušenosti vím, že spoustu lidí se bojí mluvit cizím jazykem hlavně z toho důvodu, že se stydí, že budou znít jako trouba a že neumí slova vyslovovat jako rodilý mluvčí. Nechtějí být pro smích, a tak se radši drží zpět. Strach je jedním z hlavních faktorů,...

číst více
5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

Máte pocit, že slovíčka rychle zapomínáte? Trápí vás, že nad nimi strávíte celý večer a druhý den si jich pamatuje jen několik? Rozumíte tomu, co vám druhý v cizím jazyce říká, ale sami stejná slovíčka ve větě použít neumíte? A vůbec, lze se naučit slovíčka i jinak...

číst více

Jaký trénink výslovnosti už jste vyzkoušeli? A jak vám fungoval?

Podělte se s námi do komentářů!