Vyberte stránku

5 velmi snadných kroků, jak si na angličtinu konečně najdete čas

0 komentářů

Víte, jaký je nejčastější důvod proč se lidem nedaří ovládnout anglický jazyk? Není to chybějící talent nebo děravá paměť. Je to nedostatek času. A je to pochopitelné, protože doba je rychlá, jsou na nás kladeny vysoké nároky, a tak objektivně času opravdu příliš nezbývá. Ti šťastnější tráví v práci 8 hodin denně, ti méně šťastní 10 a více. Pak se musíte věnovat mimopracovním činnostem, které nelze odkládat a chcete i nějaký ten čas strávit s rodinou. Nezbývá čas ani na koníčky, natož na angličtinu. Ta je často až na posledním místě, za všemi ostatními aktivitami, protože zrovna vůči ní necítíte akutní potřebu použít jí, a tak hasíte vše ostatní co je urgentnější. Špatné je, že až akutní potřebu angličtiny ucítíte bude již pozdě, protože cizí jazyk se za týden logicky nenaučíte. Naopak dobrá zpráva je, že existují cesty, jak si čas na jazykový posun v angličtině najde úplně každý.

Uvědomění si, kolik času vlastně potřebujete

Než začnete jakkoli přeorganizovávat svůj dosavadní život, abyste do něj angličtinu zařadili, zamyslete se, kolik času vůbec potřebujete. Myslím tím, opravdu zamyslete a ne pouze přeberete zvyklosti, které Vám prezentuje prostředí, ve kterém se pohybujete. Narážím na tradiční výuku ve škole nebo v jazykové škole. V tomto pohledu by se mohlo zdát, že potřebujete najít čas alespoň jednou nebo dvakrát týdně na 45 minut až hodinu a půl. Jenže to není zrovna moudré řešení pro časově vytíženého člověka.

„Studovat angličtinu jednou týdně hodinu a půl není moudré řešení pro časově vytíženého člověka.”

Odtrhněme se od zažitých konvencí a řiďme se tím, že Váš čas je to nejcennější, co máte. Máte ho málo a každou vteřinou o něj přicházíte. Pokud tedy jeho část investujete do angličtiny, měli byste si být naprosto jisti, že je tato investice maximálně efektivní. K určení toho, co je ještě efektivní a co již není, nám pomohou vědecké studie. Konkrétně křivka udržení pozornosti.

Na křivce vidíte, že Vaše pozornost v průběhu výuky postupně klesá. Za 30 minut učení klesne o 40 % a za 45 minut učení dokonce o 60 %. Nemá tedy smysl studovat v jednom bloku 45 minut, tak jak jste asi zvyklí ze školy. Z našich didaktických testů na více než 3 000 studentech jsme zjistili, že ideální je zastavit vzdělávací blok ve dvacáté minutě. A přesně toto nám potvrdila i křivka pozornosti. Do dvacáté minuty totiž klesne Vaše pozornost jen o 20 % a Vy tak maximálně využijete časový úsek, kdy máte absolutně nejvyšší soustředěnost.

Z toho vyplývá, že nepotřebujete hledat více času než jen 20 minut na jeden studijní blok. A to už jde mnohem lépe než najít 45 minut nebo dokonce 90 minut na výuku v jazykové škole, že? Abych byl úplně přesný, k výuce ve škole nebo v jazykové škole je potřeba připočíst i čas na dopravu tam a zpět, pokud tedy lektor nechodí za Vámi. Doporučení je v tomto případě snadné. Pokud jste opravdu velmi vytíženým člověkem a nemáte hromadu peněz na soukromého jazykového lektora, který bude chodit za Vámi, nestudujte docházkově s jazykovkou, ale studujte doma online. Dnes je nepřeberné množství možností.

Uvědomte si, jak často byste měli studovat

Už víte, že nejefektivnější studijní blok má trvání 20 minut. Kolik takových bloků ale potřebujete denně nebo týdně? V ideálním světě by se dalo říci, čím více, tím lépe. Tedy pro větší intenzitu studia je sice možné studovat i více 20 minutých bloků za den, ale pokud jste zaměstnaný člověk s rodinou nebo dalšími zájmy, tak Vám to nedoporučuji.

„Studovat více než jeden 20minutový blok denně nedoporučuji.”

Studium jazyka je dlouhodobý proces a je potřeba si nastavit takovou intenzitu studia, kterou udržíte nejen z nadšení na začátku, ale i za několik měsíců každodenní rutiny. 20 minut denně studujte 5x týdně. Zbylé dva dny pusťte studium z hlavy a pročistěte si ji.

Odřízněte se od všech rušivých podnětů

Najít si 20 minut denně je mnohem snadnější než přijít o významnou část odpoledne kvůli dojíždění do jazykové školy. Aby však Vašich pouhých 20 minut angličtiny denně mělo maximální efekt, je potřeba jazyku věnovat opravdu veškerou Vaší pozornost.

Věděli jste, že pokud se na něco intenzivně soustředíte a někdo nebo něco Vás vyruší, potřebujete v průměru 7 minut, abyste se do tématu zase hluboce ponořili? Takže vypněte telefon a požádejte rodinu nebo spolupracovníky, ať Vás oněch 20 minut vůbec nekontaktují a nechají Vás studovat.

Ale je zde ještě jedna vlastnost lidského mozku, kterou je potřeba vyřešit. My lidé jsme schopni souběžně vnímat několik podnětů najednou. Je to dobrá vlastnost, protože nám umožňuje například řídit auto. Zvládneme tak zároveň nohou zrychlovat, jednou rukou zatáčet, druhou řadit, sledujeme u toho dopravní značení, řešíme situace na křižovatkách a ještě si povídáme se spolujezdcem, okřikujeme děti nebo komunikujeme nevybíravými posunky s ostatními účastníky silničního provozu. Každá tato činnost podvědomě omezuje naší mozkovou kapacitu a rozděluje pozornost mezi souběžně probíhající procesy.

Stejně tak je to i u studia. Každý, i nepatrně vnímaný vjem, si rezervuje část Vaší soustředěnosti a ubírá tak pozornost Vaší hlavní aktivitě, kterou je v tomto případě učení. Tedy i hovor vedle v místnosti, puštěné rádio či televize nebo upozornění na nový email či zprávu z Facebooku Vás okrádá o jazykový posun. Chcete-li studovat krátce a efektivně, buďte ke všem rušivým vjemům nekompromisní. Vypněte emaily, vypněte Facebook, přepněte telefon do letového režimu, vypněte televizi a rádio v pozadí a požádejte své okolí o 20 minut času o samotě. Ruší i sledování hodin, proto si nařiďte na 20 minut budíka a pusťte čas z hlavy.

Naplánujte si schůzku s angličtinou do diáře a udělejte z toho zvyk

I když jste velmi zaneprázdněný člověk, jsou činnosti, na které si čas vždy najdete. Čistíte si každý den zuby nebo na to nezbývá čas a dostanete se do koupelny jednou za dva tři týdny? Doufám, že se nemýlím a alespoň jednou za den na kartáček přijde řada. Berete to jako samozřejmost, jako pravidelnou činnost, bez které si neumíte představit jediný den Vašeho života. Je to proto, že jste z této činnosti udělali rutinní zvyk. A přesně tohoto stavu potřebujeme dosáhnout i s angličtinou. Potřebujeme z ní udělat zvyk.

K tomu, aby se z jakékoli činnosti stal pravidelný zvyk, může posloužit snadná finta. Postačí tuto aktivitu pravidelně opakovat minimálně 30 dní za sebou. Tím si na ni zvyknete a postupně bude více a více patřit do Vašeho každodenního programu. Zkuste to a těch prvních 30 dní opravdu vydržte zuby nehty a každý den se angličtině věnujte. Používáte-li pro plánování své práce diář, angličtině vymezte čas na pravidelné setkávání každý den a vždy naplánovaný úkol splňte. Za 30 dní se stanou zázraky.

Začněte hned teď

Poslední krok je logický. Pokud jste dočetli až sem, zřejmě to s naučením se angličtiny opravdu myslíte vážně a hledáte funkční řešení pro nedostatek Vašeho času na jazyk. Toto řešení jste právě objevili – studujte pomocí takového systému, kde stačí na výuku 20 minut denně, 5 dní v týdnu. Svých 20 minut věnujte výhradně pouze angličtině a nenechte se vůbec ničím rušit. Než si vytvoříte zvyk, dejte si anglickou dvacetiminutovku do vyhrazeného času do diáře. A hlavně, začněte hned. Víte přeci, že se jazyk právě teď opravdu chcete nebo musíte naučit. Nebude tedy vhodnějšího okamžiku než právě dnes, kdy si potřebu uvědomujete. A napište mi za 30 dní, jestli angličtinu už máte jako svůj pravidelný zvyk a rituál, na který se těšíte.

Jak si na cizí jazyk vymezujete čas vy? Podělte se s námi v komentářích pod článkem. 

Máme zbrusu nový online kurz

V online kurzu objevíte všechny možnosti, jak se můžete  učit cizí jazyky. Sestavíte si svůj jazykový plán, který vás povede a udrží vaši motivaci. Budete přesně vědět, co a jak máte dělat. Cizí jazyk vás začne bavit a konečně se ho naučíte.

Mohlo by vás také zajímat…

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

CHYBA. Už jen to samotné slovo navozuje negativní atmosféru. Je mi jasné, že každému se při vyslovení tohoto slova nevybaví žádná pozitivní zkušenost. To je v podstatě nejčastější příčina, proč se lidé bojí učit cizí jazyk. Bojí se, že budou dělat chyby, a tak buď ani...

číst více
Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Z vlastní zkušenosti vím, že spoustu lidí se bojí mluvit cizím jazykem hlavně z toho důvodu, že se stydí, že budou znít jako trouba a že neumí slova vyslovovat jako rodilý mluvčí. Nechtějí být pro smích, a tak se radši drží zpět. Strach je jedním z hlavních faktorů,...

číst více
5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

Máte pocit, že slovíčka rychle zapomínáte? Trápí vás, že nad nimi strávíte celý večer a druhý den si jich pamatuje jen několik? Rozumíte tomu, co vám druhý v cizím jazyce říká, ale sami stejná slovíčka ve větě použít neumíte? A vůbec, lze se naučit slovíčka i jinak...

číst více

Jak si na cizí jazyk vymezujete čas vy?

Podělte se s námi o vaše zkušenosti a tipy v komentářích.