Vyberte stránku

7 tipů jak napsat perfektní esej v angličtině

0 komentářů

Lámete si hlavu s tím, jak napsat esej v angličtině? Nejse na anglický sloh zvyklí a nevíte, jak na to? Ze všeho nejdříve je nutné si uvědomit, že angličtina není váš mateřský jazyk, a tak nikdo nečeká, že by byla esej v angličtině bez chyby. To se týká jak té první eseje, tak druhé, třetí, atd.

A pokud si vůbec nejste jistí, kde s anglickou esejí začít nebo na co si dát pozor, tak nemějte strach, nejste na to sami. Přinášíme vám sedm tipů, jak napsat esej v angličtině tak, aby vám psaní šlo jako po másle.

Vytvořte si slovní databanku

Zaprvé se zamyslete nad hlavním tématem vaší slohové práce a najděte si taková slova, která jsou s tímto tématem úzce spjata. Takže když budete mít téma „Living in the city“, váš základní seznam by mohl obsahovat slova jako „flat“, „boulevard“, „restaurant“ a „crowd“. Poté je dobré se zamyslet více a přidat další slovíčka, která už nejsou tolik spojena s hlavním tématem. V tomto případě to může být „dust“, „every day routine“ nebo „lack of nature“. Tento proces vám umožní rozšířit si slovní zásobu a vaše esej se stane více barvitou.

Slovíčka si vybírejte také podle toho, jakou slohovou práci píšete. Pokud je vaším úkolem napsat recenzi, zaměřte se na slovíčka, která vyjadřují váš názor, například „in my opinion/I think/I believe that“ nebo „I liked/disliked/enjoyed/appreciated“ atd. Pro popis nezapomeňte na spoustu přídavných jmen a jinách deskriptivních slovíček, která vám pomohou vytvořit detailní a přesvědčivý popis pro čtenáře. V přesvědčovací eseji neboli opinion esjei, si připravte taková slova, se kterými dokážete argumentovat. Na konkrétní fráze vhodné do argumentační eseje se podívejte v našem článku Vzor eseje – Argumentační esej.

Při vytváření vaší slovní databanky, berte také ohled na základní strukturu, kterou by každá esej v angličtině měla mít. Každá slohová práce má tři základní části: úvod, stať a závěr. V úvodu představíte téma, kterému se budete věnovat, ve stati popíšete svůj názor a v závěru vše přehledně shrnete. Všechna slovíčka si tedy můžete rozdělit podle toho, kam se podle této struktury v eseji nejlépe hodí. Jasnější postup na vytvoření osnovy najdete v článku Vzor eseje – Argumentační esej a další užitečné fráze v našem článku Anglické fráze, kde najdete i takzvané „linkers“ neboli spojovací výrazy, kterými spojíte jednotlivé odstavce nebo věty. Patří mezi ně například „however„, „moreover“ nebo „as a result“ a zařídí, aby vaše práce hezky plynula a logicky navazovala.

Staňte se reportérem

Jakmile je vám zadáno téma, nebo si ho vyberete sami, běžte a shánějte informace okolo. Ptejte se a buďte zvědaví. Čím více se toho dozvíte, tím snazší bude esej v angličtině napsat.

Dobrá esej je taková esej, která se věnuje přímo svému tématu a je stručná, ale zároveň obsahuje dostatek informací. To, že se budete chovat jako reportér, vám pomůže získat hodnotné zdroje a slovní zásobu, což se bude hodit na začátku psaní.

Například, pokud budete psát o proměně svého těla, začněte otázkou jako, „Proč chci změnit svoje tělo?“, „Co je mým cílem?“, „Jaké jsou body, které musím splnit, abych toho dosáhl?“.

Vytvořte si tematické věty

Tematická věta se většinou objevuje na začátku každého odstavce a shrnuje to, co daný odstavec obsahuje. Tématické věty by měly být natolik konkrétní, aby čtenář věděl, co od daného odstavce očekávat, ale zároveň by měly být dostatečně obecné, tak aby neprozradily vše. Měly by také znít zajímavě, aby čtenáře zaujaly a nutily je číst dál. Zkuste si ze začátku psát jednoduché tématické věty a v průběhu pasní je vylepšujte tak, aby shrnovaly obsah daných odstavců co nejlépe.

Takže pokud je tématem vašeho slohu například „Living in the city“ může být jedna z tematických vět třeba „The most important thing is to find a good apartment.“ V tomto odstavci se tedy budete věnovat bydlení. Další tématickou větou může být „Eating out really affects your budget.“ Tento odstavec bude pojednávat o stravování ve městě. K těmto větám se poté můžete vracet v průběhu dalšího psaní. Tím vytvoříte pevnou strukturu a vaše práce bude mít hlavu a patu.

Argumentujte oběma směry

Pokud píšete argumentační neboli přesvědčovací esej, ve které se zamýšlíte nad různými výhodami a nevýhodami, vždycky uvádějte pro a proti. Pokud budeme mít například téma o proměně těla a budeme psát o změně jídelníčku, dívejte se na to opravdu z obou stran. Kdy si uvařím jídlo, když jsem celý den pryč? Není to levná záležitost, mám šanci to dlouhodobě udržet? Budu opravdu šťastnější? Pomůže Vám to zaměřit se na celý problém a získáte tím ještě větší porci slovní zásoby. Pokud se chcete o psaní přesvědčovací eseje dozvědět víc, podívejte se na náš článek Vzor eseje – Argumentační esej, kde najdete doporučené fráze, rady, jak při psaní přesvědčovací eseje postupovat a také vzor přímo pro argumentační esej.

Používejte online slovníky

Věříme, že jste získali velkou slovní zásobu, ale předtím, než ji použijete do své akademické práce, ujistěte se, co slovíčka vlastně znamenají v daném kontextu. Doporučujeme kouknut do ověřených slovníků jako jsou Cambridge Dictionary, Oxford Dictionary nebo Merriam-Webster Dictionary. V těchto slovnících najdete všechny možné definice daného slovíčka i s příkladovými větami. Najdete tak konkrétní případy využítí a zjistíte, jetsli jste skutečně zvolili to správné slovíčko. A pokud ne, tak pak vám pomůže naše další pomůcka, a tou jsou takzvané tezaury. Tezaurus je slovník synonym, ve kterém najdete přesně takové slovíčko, které do vaší slohové práce potřebujete a navíc s jeho pomocí dodáte vaší eseji objem.

Navíc pokud se píše například o vaření, slovíčka jako „add“ nebo „stir“ se mohou objevit až příliš často. Po použití tezauru přijdete na to, že se dá použít „whisk in the onion“ nebo „fold in the butter“. Hned to zní zajímavěji, ne?

Spojujte a oddělujte věty

Jakmile budete mít svoji esej v angličtině hotovou, zkuste si ji projít znovu a odhalit příliš dlouhé nebo příliš krátké věty. Ty věty, které obsahují příliš mnoho slov, nebo jsou zbytečně dlouhé, zkuste rozdělit do více. Hlavní myšlenka bude poté lépe čitelná a zřetelná. Jako například zde:

If you want to change your lifestyle, you need to have the motivation and know why you’re doing it, for example, this is the only way how I can keep my partner or to not be ashamed in front of my children.

Jednoduše to můžete napsat takto:
The key thing when changing your lifestyle is your motivation. One can do it because of their partner or because they don’t want to let down their family.

To samé, ale v opačném gardu, můžete udělat s příliš krátkými větami:
You want to change your lifestyle. Motivation helps you to achieve your goals. Set your plan and follow each of your objectives.

Trochu rozvinout to můžete tímto způsobem:
When changing your lifestyle, find your motivation to achieve your goals easily and set your plan to follow each of your objectives.

Nechte si práci projít rodilým mluvčím

Pokud máte tu možnost, sejděte se s rodilým mluvčím nebo s kamarádem, který mluví anglicky plynuleji, než vy. Ten může odhalit některé chyby, které třeba opakujete často. Tím si je lépe zapamatujete a budete si na ně dávat pozor při dalším psaní v angličtině. Angličtinář může také objevit gramatické nebo „spellingové“ chyby.

Důležitým krokem je přepsat opravenou esej. Jen to, že se podíváte na chyby, které jste předtím udělali, vás dopředu neposune. Naopak, pokud esej v angličtině přepíšete, uvědomíte si svoje chyby lépe a donutíte se napsat dané věty správně. Špatně napsaná slovíčka při budoucím psaní už nebudete muset řešit.

Ať už vás čeká argumentační esej, recenze či popis, věříme, že s našimi tipy to zvládnete na jedničku.

Máte nějaké vlastní ověřené tipy, jak na anglický sloh? Podělte se o ně s námi v komentářích!

Máme zbrusu nový online kurz

V online kurzu objevíte všechny možnosti, jak se můžete  učit cizí jazyky. Sestavíte si svůj jazykový plán, který vás povede a udrží vaši motivaci. Budete přesně vědět, co a jak máte dělat. Cizí jazyk vás začne bavit a konečně se ho naučíte.

Mohlo by vás také zajímat…

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

CHYBA. Už jen to samotné slovo navozuje negativní atmosféru. Je mi jasné, že každému se při vyslovení tohoto slova nevybaví žádná pozitivní zkušenost. To je v podstatě nejčastější příčina, proč se lidé bojí učit cizí jazyk. Bojí se, že budou dělat chyby, a tak buď ani...

číst více
Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Z vlastní zkušenosti vím, že spoustu lidí se bojí mluvit cizím jazykem hlavně z toho důvodu, že se stydí, že budou znít jako trouba a že neumí slova vyslovovat jako rodilý mluvčí. Nechtějí být pro smích, a tak se radši drží zpět. Strach je jedním z hlavních faktorů,...

číst více
5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

Máte pocit, že slovíčka rychle zapomínáte? Trápí vás, že nad nimi strávíte celý večer a druhý den si jich pamatuje jen několik? Rozumíte tomu, co vám druhý v cizím jazyce říká, ale sami stejná slovíčka ve větě použít neumíte? A vůbec, lze se naučit slovíčka i jinak...

číst více

Máte nějaké vlastní ověřené tipy, jak na anglický sloh?

Podělte se o ně s námi v komentářích!