Vyberte stránku

Jak angličtinu žít, nikoli se ji pouze učit

0 komentářů

Studenti často spoléhají na to, že jedna nebo dvě lekce jazyka týdně pro ovládnutí angličtiny stačí. Očekávají, že je lektor jazyk naučí. To se však obvykle neděje, protože spoléhat se na to, že lektor učivo studentovi do hlavy „nalije“, nestačí. S takovým přístupem se student v angličtině příliš neposouvá, dochází k rozčarování a k pocitu, že on na jazyky zkrátka nemá buňky. Pro přirozené ovládnutí angličtiny je potřeba udělat více než jen „chodit na angličtinu“. A nemusí to být něco, co vás nebude bavit nebo bude zatěžovat.

Závěry několika vědeckých studií ukazují, že stát se světovým expertem ve vybrané oblasti je možné, pokud se člověk danému tématu soustředěně věnuje alespoň 10 tisíc hodin. Zájemcům doporučuji prostudovat např. článek The Making of an Expert od Anderse Ericssona. Pokud máte angličtinu jedenkrát týdně 90 minut, pak se tímto tempem stanete expertem za 128 let. Předpokládám ale, že se nepotřebujete stát světovým expertem na angličtinu, ale stačí vám se domluvit. Řekněme, že chcete být pouze „desetinovým expertem“. I tak na to budete potřebovat necelých 13 let. A to je doba, kterou vydrží v kuse studovat jen opravdu pouze extrémně motivovaní studenti. Závěr je zřejmý – 90 minut angličtiny týdně nestačí, potřebujete více.

„Pokud máte angličtinu jednou týdně po dobu 90 minut, pak se tímto tempem stanete expertem za 128 let.“

Obklopení se jazykem, kdekoli a kdykoli to půjde

Chcete-li být výborný hokejový útočník, musíte stále hrát a trénovat. Jakmile nezačnete v raném dětství, máte nevýhodu, kterou už zřejmě nesmažete. Naštěstí v oblasti jazyků je tomu jinak. Nejen, že můžete začít v jakémkoli věku, protože Vás fyzické schopnosti nelimitují a zároveň se nemusíte do studia jazyka stále nutit. Stačí totiž, když se jazykem obklopíte. Jazyk je vnímám a osvojován všemi smysly, a tak vás posouvá a zlepšuje i „neučení se“.

Zapojte angličtinu do každodenního života

Tipů a rad, jak zapojit angličtinu do každodenního života je celá řada a každému vyhovuje něco jiného. Proto doporučujeme postupně vyzkoušet všechny způsoby obklopení se angličtinou, které najdete. Do svého života pak zařaďte ty, které vám nejvíce vyhovují nebo pomáhají. Zde, na SoGoodLanguages.com, najdete celou řadu inspirativní článků a námětů, kde všude můžete s angličtinou přijít do styku. Zde je výčet některých z nich:

 

 • sledujte zprávy
 • čtěte nebo sledujte video o svých zájmech
 • dívejte se na filmy
 • čtěte knížky
 • poslouchejte anglické podcasty na téma, které vás zajímá
 • hrajte počítačové hry
 • seznamujte se
 • přepněte telefon a počítač do angličtiny
 • mluvte anglicky při každé příležitosti
 • nalepte si kartičky se slovíčky po bytě
 • založte si deník
 • dělejte si nákupní seznamy
 • plánujete-li dovolenou, čtěte si o vybraných místech v angličtině
 • na sociálních sítích sledujte anglicky píšící lidi

Ať je vše zábavou, pokud to jde

Ne vždy je možné se vše naučit jen formou zábavy. Někdy bude potřeba použít dril a třeba i nezáživné procvičování. Když to ale možné je, vždy se snažte zábavu ve svém jazykovém vzdělávání udržet. Jedině tak vás motivace neopustí. Co vás baví, u toho rádi vydržíte. Co vás nebaví nebo nudí, s tím zákonitě dříve či později skončíte.

Váš mozek si mnohem lépe osvojí látku, když je v dobrém rozpoložení, cítí se uvolněně, je pobaven, je zvědavý a je připraven na přijímání novinek. Známe mnoho lidí, kteří anglicky umí a nikdy angličtinu nestudovali klasickou formou. Někteří z nich se naučili díky počítačovým hrám a filmům. Někdo chodil hrát fotbal s rodilými mluvčími a „studoval“ po zápasech u několika půllitrů piva apod.

„Nechoďte na hodiny, kde se cítíte pod tlakem a ovládá vás stres.“

Najděte si tedy takové aktivity a takový vzdělávací systém, který vás pobaví, rozesměje, uvolní. Nechoďte na hodiny, kde se cítíte pod tlakem a ovládá vás stres.

Poslouchat, poslouchat, poslouchat

Řada metod výuky anglického jazyka (tzv. listen first metody) staví poslech jako první a nejdůležitější činnost, které je potřeba se věnovat. Tyto metody vychází z přirozeného osvojování jazyka tak, jak se ho učí děti. Děti zpočátku nerozumí mluvenému slovu a první dva roky svého života pouze poslouchají a snaží se zvuky napodobovat. Postupně začínají význam některých slov vnímat a chápat a začínají je aktivně používat. Ve čtyřech či pěti letech již mluví souvisle a dokáží říct vše, co chtějí vyjádřit. Stávají se z nich rodilí mluvčí. Co bychom my, dospělí, za to dali, že?

Dospělý člověk se samotným poslechem jazyk tak snadno jako děti nenaučí. Nemá na to již vhodné předpoklady a okolí na něj nemluví s takovou trpělivostí jako na dítě. Poslech mu však i tak může být velmi nápomocný. Někteří jazykoví odborníci dokonce doporučují celý rok jen poslouchat a nesnažit se mluvit. Student se poslechem naučí jazyk slyšet a rozeznávat jednotlivé fonémy, následně pak i slova a věty. Nejen, že bude jazyku lépe rozumět, ale bude schopen i lépe slyšené napodobit a zlepší se mu výslovnost. Nutno dodat, že samozřejmě i výslovnost je potřeba řádně procvičovat, samotným poslechem se mluvit nikdo nenaučil.

„Je smutným faktem, že poslech je často v tradiční výuce podceňován.“

Smutným faktem je, že poslech je často v tradiční výuce podceňován. Není na něj příliš času, a tak skupina studentů slyší během hodiny angličtiny dva až tři poslechy jednou či dvakrát zopakované, což je žalostně málo. Je proto potřeba vyhledávat poslechy a věnovat se jim několikrát týdně i mimo organizovanou výuku.

Poslechy je možné rozdělit do dvou skupin – soustředěné a „podkresové“. Soustředěným poslechům byste měli cca 80 % rozumět, abyste znali kontext a poslech vás bavil. Vybírejte především ty, které se týkají oblastí, o které se zajímáte. Je k dispozici řada různých rádií, podcastů, nahrávek, kurzů apod.

Podkresovým poslechům nemusíte rozumět. Neučíte se tím slovíčka nebo gramatiku, ale učíte se „slyšet jazyk“. Zaměřujte se na jednotlivé fonémy (zvuky), rytmus, intonaci, zkoušejte slyšené napodobovat a klidně i trochu přehrávejte. Poslouchejte angličtinu na cestě z práce, při cvičení, se psem na vycházce apod.

Poslechy jsou pasivní formou vzdělávání, jinak řečeno, nemusíte nic než poslouchat. Je to činnost, do které se nemusíte příliš přemlouvat, protože nevyžaduje mnoho vaší energie. Určitě je tedy do svého denního programu zařaďte. Obzvláště začátečníci by je měli vnímat jako svou dominantní aktivitu.

Cílem je vytvořit si návyk

Všechny předchozí body vedou ke stavu, kterého chceme docílit. A to, aby se angličtina stala běžnou součástí vašeho života. Aby se z ní stal návyk. Věnovat se jazyku budete stejně samozřejmě, jako si chodíte čistit zuby. Nebude vám to na obtíž a budete se přirozeně posouvat stále dále. Abyste si návyk vytvořili, dodržujte výše uvedené principy opravdu pravidelně, alespoň 30 dní v kuse.

Naše doporučení

Zkuste zapojit body z tohoto článku do vašeho života. Pokud s tím potřebujte trochu pomoci, vyzkoušejte kurzy Online jazyky, které vám pomůžou obklopit se jazykem. Přístup do kurzů je odkudkoli z počítače či mobilního zařízení a látku tak můžete procvičovat kdekoli. Slovíčka si stáhnete v pdf souboru a opakujete je na cestě v městské dopravě. Poslechy si nahrajete do mp3 přehrávače nebo do telefonu a jdete běhat. O zábavu se v našich kurzech starají motivační video lektoři, kteří vás jistě potěší. 

Napište nám do komentářů pod článek jakou formou začleňujete angličtinu do svého každodenního života vy? Sledujete zprávy v angličtině, koukáte na filmy, chodíte s rodilými mluvčími na pivo?

Máme zbrusu nový online kurz

V online kurzu objevíte všechny možnosti, jak se můžete  učit cizí jazyky. Sestavíte si svůj jazykový plán, který vás povede a udrží vaši motivaci. Budete přesně vědět, co a jak máte dělat. Cizí jazyk vás začne bavit a konečně se ho naučíte.

Mohlo by vás také zajímat…

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

CHYBA. Už jen to samotné slovo navozuje negativní atmosféru. Je mi jasné, že každému se při vyslovení tohoto slova nevybaví žádná pozitivní zkušenost. To je v podstatě nejčastější příčina, proč se lidé bojí učit cizí jazyk. Bojí se, že budou dělat chyby, a tak buď ani...

číst více
Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Z vlastní zkušenosti vím, že spoustu lidí se bojí mluvit cizím jazykem hlavně z toho důvodu, že se stydí, že budou znít jako trouba a že neumí slova vyslovovat jako rodilý mluvčí. Nechtějí být pro smích, a tak se radši drží zpět. Strach je jedním z hlavních faktorů,...

číst více
5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

Máte pocit, že slovíčka rychle zapomínáte? Trápí vás, že nad nimi strávíte celý večer a druhý den si jich pamatuje jen několik? Rozumíte tomu, co vám druhý v cizím jazyce říká, ale sami stejná slovíčka ve větě použít neumíte? A vůbec, lze se naučit slovíčka i jinak...

číst více

Jakou formou začleňujete angličtinu do svého každodenního života vy?