Vyberte stránku

Jak se díky správné práci se soustředěností naučit 2x více za stejný čas

0 komentářů

Víte, co se stane, když se pověsíte za ruce na hrazdu a budete tak chtít hodinu vydržet? Zcela určitě spadnete. Jedná se o obranný mechanismus vašeho těla proti přetěžování svalů, protože když je sval přetížen, přestává fungovat. A podobně je tomu i s vaším mozkem. Když ho přetížíte, přestane spolupracovat.

Zátěž na mozek

Lépe pochopíme působení nadměrné zátěže na lidský mozek, když se podíváme na křivku udržení pozornosti. Ta jasně ukazuje, že na začátku učení se vaše pozornost první minutu až dvě mírně zvyšuje a pak začíná klesat. Za 30 minut učení klesne až o 40 % a za 45 minut dokonce o 60 %. Pokud se tedy učíte ve 45minutových blocích, odnášíte si z hodin méně než polovinu znalostí.

Naše didaktické testy uskutečněné na více než třech tisících studentech i samotná křivka pozornosti nám potvrdily, že ideální je zastavit vzdělávací blok ve dvacáté minutě. Do té doby totiž vaše pozornost klesne jen o pouhých 20 % a vy tak maximálně využijete čas nejvyšší soustředěnosti.

Dvacet minut a ne více

Pro větší intenzitu je samozřejmě možné studovat i více 20 minutých bloků za den, ale pro zaměstnaného člověka s dalšími povinnostmi je takový plán poměrně nereálný. Navíc, sami odborníci překračování 20minutového bloku příliš nedoporučují. Studium jazyka je totiž dlouhodobý proces a je potřeba si nastavit intenzitu, kterou udržíte jak v nadšení na začátku, tak i po několika měsících každodenní rutiny.

Věnujte se studiu 5krát týdně

Doporučujeme tedy studovat 20 minut denně 5krát týdně a zbylé dva dny pustit studium z hlavy. Oněch 20 minut se ale jazyku musíte věnovat s maximální pozorností a nezapomenout eliminovat veškeré rozptylující vlivy (jako je třeba elektronika). Výhodou takto krátkých bloků je, že váš mozek bude instinktivně vědět, že 20 minut denně nebolí a výuka jde snadno a rychle.

„Dvacet minut denně nebolí a výuka jde snadno a rychle.“

A nemějte špatný pocit z toho, že již po 20 minutách končíte. Je jasné, že byste vydrželi studovat i déle, nýbrž nedělejte to. Když svůj mozek navyknete na to, že je nejlepší čas přestat po dvaceti minutách, mnohem více ho motivujete a on se pak nebude moct dočkat nadcházejícího dne a lekce.

Při studiu ve škole

Jazykové školy, ani soukromí lektoři Vám 20minutovou výuku na každý den nepřipraví, protože je to nejen finančně, ale i organizačně složité. Ideálním řešením je pro tyto potřeby využít vhodně sestavený online kurz, který můžete studovat kdy chcete a jak dlouho chcete.

Zkuste si některý z kurzů EasyLingo a uvidíte, jak Vás každodenní dvacetiminutovka v jazyce posune. Pokud si z výuky jazyků uděláte zvyk a pět dní v týdnu budete 20 minut skutečně studovat, zvýšíte množství naučené látky za stejný čas až na dvounásobek. A to jen proto, že studujete pravidelně, máte častější kontakt s jazykem, a maximálně využíváte své pozornosti.

Pokud vás možnost online studia zaujala, neváhejte využít příležitost bezplatného vyzkoušení kurzů EasyLingo. Jsme přesvědčení, že vám budou nápomocné v dosažení vámi kýžené úrovně jazyka.

Jaké máte s učením jazyka zkušenosti vy? Nezapomeňte se o ně s námi podělit do komentářů pod článkem.

Máme zbrusu nový online kurz

V online kurzu objevíte všechny možnosti, jak se můžete  učit cizí jazyky. Sestavíte si svůj jazykový plán, který vás povede a udrží vaši motivaci. Budete přesně vědět, co a jak máte dělat. Cizí jazyk vás začne bavit a konečně se ho naučíte.

Mohlo by vás také zajímat…

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

CHYBA. Už jen to samotné slovo navozuje negativní atmosféru. Je mi jasné, že každému se při vyslovení tohoto slova nevybaví žádná pozitivní zkušenost. To je v podstatě nejčastější příčina, proč se lidé bojí učit cizí jazyk. Bojí se, že budou dělat chyby, a tak buď ani...

číst více
Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Z vlastní zkušenosti vím, že spoustu lidí se bojí mluvit cizím jazykem hlavně z toho důvodu, že se stydí, že budou znít jako trouba a že neumí slova vyslovovat jako rodilý mluvčí. Nechtějí být pro smích, a tak se radši drží zpět. Strach je jedním z hlavních faktorů,...

číst více
5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

Máte pocit, že slovíčka rychle zapomínáte? Trápí vás, že nad nimi strávíte celý večer a druhý den si jich pamatuje jen několik? Rozumíte tomu, co vám druhý v cizím jazyce říká, ale sami stejná slovíčka ve větě použít neumíte? A vůbec, lze se naučit slovíčka i jinak...

číst více

Jaké máte s učením jazyka zkušenosti vy?