Vyberte stránku

Jak se naučit angličtinu pomocí videí

0 komentářů

Znáte tuhle situaci? Učíte se angličtinu již mnoho let, ve škole jste z ní měli dobré známky a teď ještě poctivě studujete v jazykovce nebo doma jako samouk? Docela Vám to jde a baví Vás to… Jenže ouha, když odjedete na dovolenou a promluví na Vás rodilý mluvčí jeho přirozeným jazykem, jste ztraceni. Polovině toho, co řekl, vůbec nerozumíte a začnete se orientovat, až když ho požádáte o pomalé zopakování. Důvod? Máte „naposlouchanou“ akademickou, tedy školní, angličtinu. Jenže komunikace reálného života je úplně někde jinde. Co s tím?

Řešení není těžké a je více než logické. Přestaňte poslouchat strojené a sterilní učebnicové hovory (nebo je alespoň omezte) a věnujte čas reálným poslechům! V dnešní době Vám jich, doslova leží u nohou, nepřeberné množství. V rychlosti jen některé namátkou:
– poslouchejte anglická internetová rádia,
– sledujte anglické televize,
 filmy,
– oblíbené seriály,
 zahraniční zpravodajství
– sledujte YouTube kanály,
– najděte si podcasty na témata, která Vás baví,
– a dokonce jsou na internetu i komentované reálné rozhovory.

Jenže jedna věc je podívat se na film v originálním anglickém znění (a možná díky tomu ve výsledku ani netušit, která bije a o čem vlastně film je) a druhá věc je si z toho něco odnést pro Váš jazykový posun. Pojďme si tedy říci zásady a pravidla, kterých byste se měli držet a co vůbec sledování filmů Vaší angličtině může přinést.

Přínosy sledování videí ve výuce angličtiny!

Začneme tím, jaká pozitiva má výuka angličtiny pomocí videí a co od ní můžete očekávat.

  • Velká motivace  motivace je základním stavebním kamenem jakékoli výuky a sledování filmů či televizních seriálů je činnost, která je velmi zábavná a motivační. Videa jako pomůcka pro procvičování cizího jazyka tak mají velký potenciál zvýšit vaši motivaci ke studiu.
  • Reálná angličtina – filmy a TV seriály obsahují situace ze skutečného života. Používaný jazyk je reálný a různorodý. Učíte se to, co od rodilého mluvčího běžně uslyšíte.
  • Vizuální kontext – při sledování videa vnímáte prostředí, gestikulace, výrazy tváře, čímž se zvyšuje šance, že si slyšené slovo lépe zapamatujete. Vizuální kontext také pomáhá lepšímu porozumění (protože děj lépe chápete) a zvýšenému soustředění (jste do děje a tudíž i do výuky více vtaženi).

Výše uvedené body směřují k jedinému. K násobně lepšímu porozumění mluvené angličtiny. A ačkoli je tato dovednost klíčová pro dorozumění se v cizí zemi, je českými školami velmi opomíjená a podceňovaná. Prostě není v osnovách, tak se příliš neučí. Co na tom, že bez schopnosti porozumět je Vám mnoho let studia gramatiky ve škole k ničemu.

Cílem není nová znalost, ale nová dovednost

Jak tedy ze sledování anglických filmů, seriálů a videí vytěžit co nejvíce? Předně je potřeba si uvědomit, že sledováním videí se nenaučíte nic, co byste mohli snadno kvantifikovat. Nic takového, co na konci dne spočítáte a hned vidíte svůj jazykový posun. Nenaučíte se téměř žádná nová slovíčka, fráze, či gramatiku.

“Cílem sledování anglických videí je zlepšení schopnosti porozumět mluvenému obsahu.”

Cílem sledování anglických filmů, seriálů a videí je zlepšení schopnosti porozumět mluvenému obsahu. Jinými slovy, budete se postupně zlepšovat v tom, že budete rodilým mluvčím lépe rozumět, protože se mluvené slovo naučíte správně slyšet a rozpoznávat. Ne tak, že budete znát úplně všechna slovíčka v konverzaci, ale tak, že budete vědět o čem je řeč.

Návod, jak se učit angličtinu pomocí videí

Na používání videí ve výuce existuje celá řada názorů, metodik a postupů. Některé z nich nejsou z našeho pohledu zrovna vhodné, jiné určitě stojí za vyzkoušení. Obecně platí, že Vás výuka musí hlavně bavit a pokud najdete jakýkoli postup, kterým se dobrovolně a dlouhodobě obklopíte angličtinou, je to jen dobře.

Nám se nejvíce osvědčily následující kroky.

1. Vyberte si správné video, film či seriál

Výběr vhodného videa je extrémně důležitý, a to hned ze dvou důvodů. První důvod jsem zmínil již výše – výuka Vás musí hlavně bavit. Např. romantický filmový příběh Deník Bridget Jones je jistě velmi dobrá volba, ale asi ne tak úplně pro rockera, který vyrostl na AC/DC a ZZ Top. Nenuťte se do daného filmu jen kvůli angličtině. Vybere film, na který se budete rádi dívat i opakovaně.

Druhým kritériem pro výběr filmu či seriálu je jeho relevantnost Vašim dosavadním znalostem a jazykovým dovednostem. Vždy volte takové video, které je pro Vás snadnější než obtížnější. Raději ať více opakujete, než se učíte nové látky. Dějově ne příliš náročné americké romantické komedie jsou pro tyto účely vhodnou volbou a chápu, že v tuto chvíli, výše zmínění rockeři, přestávají můj článek dále číst 🙂 Vy ostatní zkuste kromě Bridget Jones´s Diary třeba You´ve Got Mail (Láska přes internet), Notting Hill, nebo krimi-drama stylu Catch Me If You Can (Chyť mě, když to dokážeš). Obecně platí, že filmy americké produkce jsou pro začátek vhodnější než televizní seriály nebo filmy produkce britské, které jsou na porozumění zpravidla náročnější.

2. Připravte si anglické titulky

V ideálním případě anglické ani české titulky potřebovat nebudete. Nicméně ideální případ znamená, že celému filmu rozumíte a pak nepotřebujete naše rady, jak se zlepšit v angličtině pomocí videí. Předpokládejme tedy, že vše nepůjde ideálně a ve filmu budou pasáže, a možná i většina filmu, kterým rozumět nebudete. Pak potřebujete anglické titulky. Ty je možné najít na internetu téměř ke každému filmu. Zkuste na Google hledat anglický název filmu a k tomu přidejte slovo screenplay nebo movie script. Případně zkuste najít anglické titulky k vámi vybranému filmu.

3. Pusťte si film v originálním znění a bez titulků

Důvod proč pouštět film bez titulků jistě dobře znáte a zažíváte ho u každého filmu s titulky. Totiž, jakmile jednou zapnete zobrazování českých a nebo i anglických titulků, neexistuje na světě síla, která by vás udržela na ně nekoukat. Z počátku si přečtete jen jedno dvě slovíčka, kterým jste zrovna nerozuměli. Pak svolíte podlehnout titulkům i v napínavém místě, kde se zrovna něco důležitého přihodilo a nakonec trénujete hlavně čtení titulků (v lepším případě alespoň anglických) a na mluvené slovo tímto zcela rezignujete. Chcete-li procvičovat porozumění anglickému psanému textu, doporučili bychom vám vhodnější metody.

4. Aktivně s videem pracujte

Máte-li se něco z videa naučit, nebudete to úplně zadarmo a bez námahy. Počítejte s tím, že výuka angličtiny pomocí videa není to stejné jako návštěva kina a pasivní sledováním filmu. Nejde pouze o váš filmový zážitek, jde hlavně o zvyšování porozumění a tomu je potřeba sledování videí přizpůsobit.

Pasáže, které jsou pro porozumění velmi náročné a nejsou klíčové pro pochopení dalšího děje se nebojte přeskočit. Klidně se zaměřte jen na to, co vás ve filmu nejvíce zajímá nebo na dialogy, které jsou ve filmu důležité. Těm věnujte pozornost a sledujte je v kuse do té doby, dokud se v porozumění nezačnete ztrácet. Pak přehrávání zastavte a přehrajte si problémovou pasáž znovu. Může se jednat třeba jen o 10 či 15 vteřin, ale ideální je se vracet v intervalu 40 vteřin až dvě minuty. Tím vám do sebe zapadne celý kontext dialogu.

V opakované pasáži se snažte rozpoznat jednotlivá slova. Pasáž si přehrajete třeba i desetkrát, do té doby, než cítíte, že do obsahu již pronikáte. Když se vám podaří po opakovaném přehrávání porozumět tomu podstatnému v přehrávané pasáži, pokračujte dál stejným způsobem. Nesnažte se porozumět každému slovu, stačí, když pochopíte pointu a zvládáte sledovat děj.

“Nesnažte se porozumět každému slovu, stačí, když pochopíte pointu a zvládáte sledovat děj.”

Když opakované pasáži neporozumíte ani trochu, zobrazte si anglické titulky. Neznámá slova případně vyhledejte v online výkladovém slovníku nebo v českých titulcích.

Až dospějete ke konci uceleného dialogu či scény, přehrajte si ho celý finálně znovu. Rozumíte podstatnému obsahu? Dává to smysl? Skvěle! Vaše schopnost rozumět mluvenému projevu v reálných situacích se o krok zlepšila. Jakmile tímto způsobem porozumíte pěti svým oblíbeným filmům, zaznamenáte výrazné zlepšení v porozumění mluvenému projevu v rozličných reálných situacích.

5. Užívejte a bavte se

Nořit se do cizího jazyka, do kultury s tím spojené, do životního stylu postav a popisovaného prostředí prostřednictvím filmu je opravdu zábava. Sledovat opakovaně skvěle zahrané scény světových herců rozhodně není nezáživné. Naopak, stále objevujete nové a nové zajímavé detaily. Porozumět brilantně zrežírovaným scénám a jejich vtipným pointám v originále je opravdová jazyková třešinka na vrcholu dortu.

Máte už s nácvikem porozumění pomocí videí zkušenosti? Podělte se o ně s ostatními studenty angličtiny v komentářích pod článkem. Napište nám i tipy na Vaše oblíbené filmy vhodné pro výuku angličtiny.

Máme zbrusu nový online kurz

V online kurzu objevíte všechny možnosti, jak se můžete  učit cizí jazyky. Sestavíte si svůj jazykový plán, který vás povede a udrží vaši motivaci. Budete přesně vědět, co a jak máte dělat. Cizí jazyk vás začne bavit a konečně se ho naučíte.

Mohlo by vás také zajímat…

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

CHYBA. Už jen to samotné slovo navozuje negativní atmosféru. Je mi jasné, že každému se při vyslovení tohoto slova nevybaví žádná pozitivní zkušenost. To je v podstatě nejčastější příčina, proč se lidé bojí učit cizí jazyk. Bojí se, že budou dělat chyby, a tak buď ani...

číst více
Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Z vlastní zkušenosti vím, že spoustu lidí se bojí mluvit cizím jazykem hlavně z toho důvodu, že se stydí, že budou znít jako trouba a že neumí slova vyslovovat jako rodilý mluvčí. Nechtějí být pro smích, a tak se radši drží zpět. Strach je jedním z hlavních faktorů,...

číst více
5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

Máte pocit, že slovíčka rychle zapomínáte? Trápí vás, že nad nimi strávíte celý večer a druhý den si jich pamatuje jen několik? Rozumíte tomu, co vám druhý v cizím jazyce říká, ale sami stejná slovíčka ve větě použít neumíte? A vůbec, lze se naučit slovíčka i jinak...

číst více

Máte už s nácvikem porozumění pomocí videí zkušenosti?

Podělte se o ně s ostatními studenty angličtiny v komentářích.