Vyberte stránku

Jak se udržet motivovaný při výuce angličtiny

0 komentářů

Ačkoli pro vás máme řadu studijních tipů, osvědčených postupů a návodů, jak se učit slovíčka, jak pracovat s pamětí, jak lépe jazyku rozumět apod. vše toto vám bude k ničemu, pokud ztratíte to nejdůležitější – motivaci. Chcete-li si dobrou studijní motivaci udržet, musíte s ní umět správně pracovat. Projděte si naše tipy a využijte je pro sebe v co největší míře.

Víte, proč studujete a jaký je váš jazykový cíl?

Pokud studujete angličtinu jen proto, že ji máte jako povinný předmět ve škole, vězte, že i po mnoha letech studia budete stále začátečníci. Pro udržení motivace musíte mít důvod studia, který má pro vás osobně smysl. Řekněte si, co všechno získáte tím, že budete umět jazyk. Jaké možnosti se vám otevřou, jak se budete cítit, jak vás bude vnímat okolí apod.

“Pro udržení motivace musíte mít důvod studia, který vám dává smysl.”

Jakmile si důvod výuky angličtiny sami před sebou obhájíte, vstupujete do druhé, stejně důležité, fáze. Musíte si určit konkrétní jazykové cíle. Nikdy si nedávejte obecné cíle jako „naučit se anglicky“. Takový cíl je příliš vzdálený a velmi špatně měřitelný. Potřebujete ho rozložit do více menších cílů, které se vám podaří splnit třeba hned za týden, ty další za měsíc a větší za rok. Tedy dejte si takové cíle, u kterých poznáte, že jste je splnili a které splníte dříve, než ztratíte další motivaci studovat.

Podle vaší jazykové úrovně může být prvním cílem třeba už jen to, že budete znát slova ve vaší oblíbené anglické písničce. Dalším cílem pak může být znalost alespoň poloviny jídel na anglickém jídelním lístku na dovolené. Cílem může být ale i například to, že si konečně osvojíte předpřítomný čas, se kterým jste měli doposud problémy. Sepište si své cíle a napište si k nim reálné termíny, kdy jich chcete dosáhnout. Zároveň si ujasněte, jakou cestou jich dosáhnete. Budete studovat sami? Najdete si jazykovou školu? Začnete s online kurzem? Objednáte si jazykové konzultace?

Určitě se odměňujte

Jakmile máte stanovené dílčí cíle, řekněte si, jak se odměníte, když cíl dosáhnete. Lidé se málo odměňují. Považují splnění cíle za samozřejmost a tento moment přejdou téměř bez povšimnutí. Možná si řeknou, že to ani za odměnu nestojí. Omyl. Odměna je pro lidskou psychiku a pro motivaci velmi důležitá, ač se to na první pohled nemusí tak zdát. Tedy stejně jako jasné stanovení cíle si stejně jasně popište formu odměny. Půjdete do kina? Dáte si oblíbený zákusek? Pojedete na výlet? Každopádně si odměnu vychutnejte, aby byla spojena s pozitivními pocity. Váš mozek si vše pozitivní uloží a to ho bude motivovat do dalšího studia.

“Odměna je pro lidskou psychiku a motivaci velmi důležitá.”

Když se cíl nepodaří splnit

Pokud své studijní cíle splníte, přijde odměna. Pokud je nesplníte, přijde trest. Takto snadno to vidí motivační teorie. Do vzdělávání však podle našeho názoru negativní motivace trestem nepatří a nedoporučujeme ji.

Nicméně máte-li odvahu a umíte-li se brát s nadsázkou a humorem, zvažte nějakou formu „trestu“, kterou do svého studijního procesu zařadíte. Prohlaste před přáteli, partnerem nebo rodiči, že pokud cíl nesplníte, zazpíváte na karaoke, vypijete osolený čaj, vezmete si ten šílený svetr se sobem … vaší fantazii se meze nekladou.

Neučte se sami

Ve dvou se to lépe táhne. V jazykovém vzdělávání toto přísloví platí dvounásob. Pokud můžete, sežeňte si studijního partnera. Máte celou řadu možností k dispozici. Může to být někdo, kdo:

  • začne studovat stejnou jazykovou úroveň s vámi,
  • bude pokročilejší a bude vám pomáhat,
  • nebude studovat, ale bude vás podporovat.

Ve všech případech vám takový partner pomůže s motivací, budete s ním sdílet své studijní výsledky a budete cítit ke studiu větší závazek, protože svého partnera nebudete chtít zklamat.
S udržením u výuky může pomoci i jazykový lektor. Pokud s ním budete mít domluvenou a zaplacenou hodinu, bude pro vás těžší ji rušit nebo se na ní nepřipravit. Tedy do studia se spíše donutíte.

“Je potřeba mít možnost nechat si látku hned vysvětlit.”

A v neposlední řadě, zkuste si najít někoho, kdo vám bude k dispozici vždy, když to zrovna budete potřebovat. Znáte to, když vám něco nejde nebo něčemu nerozumíte? Nejraději byste s tím hned skončili. Je proto potřeba mít možnost si hned nechat látku vysvětlit, ujistit se, že rozumíte správně a až poté pokračovat ve výuce.

Naše doporučení

Jakýkoli způsob, jakým budete studovat jazyky, vybírejte vždy podle toho, jak vás motivuje k pokračování ve studiu. Jinými slovy, studujte takovým způsobem, který vás baví. Vyhledáváme pro vás různé online formy studia a pokud nám napíšete, pomůžeme vybrat ten pravý nástroj, právě pro vás!

Napište nám do komentářů pod tento článek jak se udržujete motivovaní vy.

Máme zbrusu nový online kurz

V online kurzu objevíte všechny možnosti, jak se můžete  učit cizí jazyky. Sestavíte si svůj jazykový plán, který vás povede a udrží vaši motivaci. Budete přesně vědět, co a jak máte dělat. Cizí jazyk vás začne bavit a konečně se ho naučíte.

Mohlo by vás také zajímat…

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

Dělat chyby: Jediná cesta, jak se naučit jazyk

CHYBA. Už jen to samotné slovo navozuje negativní atmosféru. Je mi jasné, že každému se při vyslovení tohoto slova nevybaví žádná pozitivní zkušenost. To je v podstatě nejčastější příčina, proč se lidé bojí učit cizí jazyk. Bojí se, že budou dělat chyby, a tak buď ani...

číst více
Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Jak vyslovovat jako rodilý mluvčí

Z vlastní zkušenosti vím, že spoustu lidí se bojí mluvit cizím jazykem hlavně z toho důvodu, že se stydí, že budou znít jako trouba a že neumí slova vyslovovat jako rodilý mluvčí. Nechtějí být pro smích, a tak se radši drží zpět. Strach je jedním z hlavních faktorů,...

číst více
5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

5 ověřených způsobů, jak si zapamatovat slovíčka

Máte pocit, že slovíčka rychle zapomínáte? Trápí vás, že nad nimi strávíte celý večer a druhý den si jich pamatuje jen několik? Rozumíte tomu, co vám druhý v cizím jazyce říká, ale sami stejná slovíčka ve větě použít neumíte? A vůbec, lze se naučit slovíčka i jinak...

číst více

A jak se při studiu udržujete motivovaní vy?

Podělte se s námi o vaše tipy v komentářích.